Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 1362048



*

nr 136 2048


Skål

Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, H21


Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 april 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/4 12:16:32 1      ledande budet*


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik röd rubin skål
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:05
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46




Ladda ner broschyr